Podaruj Dwie Godziny dla Rodziny!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny, przypadającego 15 maja, a ustanowionego w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania zaprasza przedsiębiorców i ich pracowników do wzięcia udziału w akcji „DWIE GODZINY DLA RODZINY”. Akcja ma na celu umożliwienie pracownikom spędzenie w tym dniu dwóch dodatkowych godzin z bliskimi, dzięki pracodawcom, którzy skrócą dzień pracy w swoich firmach.

Międzynarodowy Dzień Rodziny jest dobrą okazją do tego, aby poświęcić więcej czasu naszym najbliższym. Poprzez naszą akcję chcemy zwrócić uwagę zarówno pracodawców, jak i pracowników na wagę więzi rodzinnych w rozwoju młodego pokolenia, kształtowaniu jego systemu wartości oraz umiejętności społecznych. Jak pokazują badania znanej socjolog prof. Barbary Fatygi z Uniwersytetu Warszawskiego tylko ok. 20% dorosłych zajmujących się wychowaniem dzieci i młodzieży zna ich potrzeby i formy spędzania wolnego czasu. Co ciekawe okazuje się, że młodzież jest spragniona więzi oraz relacji z dorosłymi. Pamiętając o tym, również w tym roku, zachęcamy pracodawców, by 15 maja stworzyli pracownikom możliwość spędzenia dodatkowego czasu z bliskimi, podkreślając w ten sposób wagę ról zawodowych, jak również społecznych swoich pracowników. Na co dzień bardzo często brakuje nam czasu dla najbliższych, a Dzień Rodziny może być tą szczególną okolicznością, gdy podarujemy sobie i naszym bliskim trochę „wolno płynącego czasu” – powiedziała Zofia Dzik, Prezes Fundacji Humanites-Sztuka Wychowania.
Akcja „Dwie godziny dla Rodziny” adresowana jest do przedsiębiorców, instytucji, organizacji pozarządowych oraz wszystkich rodzin dostrzegających znaczenie harmonii między życiem prywatnym, a zawodowym (work-life balance). Zrównoważone życie prywatne pracownika przekłada się na jego zaangażowanie zawodowe oraz komfort pracy. Uważność pracodawców na ten aspekt może wzmacniać poczucie więzi pracowników z firmą oraz wpływać na realizację celów biznesowych przedsiębiorców. Inicjatywa „Dwie godziny dla Rodziny” stanowi doskonałą okazję do podkreślenia, że człowiek istnieje w firmie nie tylko jako pracownik, ale niesie ze sobą także zaplecze i wsparcie w postaci swojej rodziny, pasji, zwyczajów i tradycji. Celem akcji jest również budowanie świadomości społecznej dotyczącej istotnej roli więzi rodzinnych, które są nie tylko fundamentem rozwoju młodego pokolenia, ale również istotnym zapleczem, z którego możemy korzystać w sytuacjach kryzysowych w naszym życiu. Takie więzi można budować poprzez bycie razem, rozmowy, ciekawość siebie, co pozwala umacniać swoją tożsamość w wymiarze wielopokoleniowym.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji akcji są „Szkolne Wspomnienia – przez Pokolenia”. Fundacja zachęca, by wspólny czas spędzić na rodzinnej rozmowie o wspomnieniach z dzieciństwa, pogawędce o dziadkach, krewnych, sąsiadach, przyjaciołach, o naszych marzeniach, rodzinnych zwyczajach, tradycjach oraz do sięgnięcia na nowo do starych zdjęć i świadectw szkolnych.
Chcielibyśmy, aby inicjowane przez nas obchody Święta Rodziny były okazją do poświęcenia czasu na rozmowę o naszej rodzinie, jej przeszłości oraz tradycjach. Chcielibyśmy, by refleksja o własnej rodzinie uświadomiła nam, że rodzina to nie tylko rodzice i dzieci, ale też dziadkowie i wnuki oraz dalsi krewni. To także historia i więzi jakie z nimi tworzymy oraz wzajemne wpływy i oddziaływania wszystkich członków rodziny – dodała Zofia Dzik, Prezes Fundacji.
W ubiegłym roku w akcji udział wzięło kilkadziesiąt przedsiębiorstw, między innymi: Tchibo, Play, K2, Wirtualna Polska, JVC, Vattenffall. Niektóre z nich już zadeklarowały swój udział także w tegorocznej edycji.
Głęboko wierzymy, że nasza akcja „Dwie godziny dla Rodziny” zagości na stałe w corocznych planach pracodawców i stanie się promocją wszelkich działań służących zwróceniu uwagi na znaczenie rodziny i jej udziału w kształtowaniu młodego pokolenia – naszego najcenniejszego kapitału społecznego. – podsumowała Zofia Dzik.
Firmy, które zdecydują się zaangażować w przedsięwzięcie zostaną wyróżnione na internetowej stronie Fundacji www.mamrodzine.pl. Akcja jest częścią programu społecznego kształtowania rozwoju młodego pokolenia, w tym budowania jego tożsamości i systemu wartości, a przez to rozwoju kapitału społecznego.

15 maja – daj rodzinie szansę!
To dzień, w którym ciągły brak czasu możesz zamienić na wspólną spokojną rozmowę.
Wystarczy usiąść w gronie rodziców, dziadków, dzieci oraz innych krewnych i po prostu pobyć RAZEM.
Porozmawiajcie o dzieciństwie osób najstarszych z rodu, dopóki sami o tym mogą opowiedzieć.
Dowiedzcie się, jakie były zwyczaje w Wasze rodzinie; jak wyglądy kiedyś święta czy wakacje, co Wasi krewni lubili, jakie mieli przygody, czy macie jakieś pamiątki rodzinne?

Pracodawco! Podaruj naszym bliskim więcej czasu!
Firmy biorące udział w akcji zostaną szczególnie wyróżnione na stronie internetowej Fundacji: www.mamrodzine.pl.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: